Sanatorium dr. Brehmera

Dr Brehmer przystąpił do szeroko zakrojonych prac budowlanych, mających na celu rozbudowę niewielkiego zakładu hydroterapeutycznego w Sokołowsku. W 1862 r. wzniesiono pierwsze budynki – kuracyjny nazywany potem „starym domem” oraz pensjonaty „Weisse Haus” i „Villa Rosa”. Jednocześnie trwały prace nad uporządkowaniem otaczającego zakład terenu – powstał park leśny i zabudowania gospodarcze. Projektantem budowli znany architekt Edwin Oppler. Natomiast założenie parkowe było dziełem samego Brehmera.

W połowie lat 70. XIX wieku do starej części domu kuracyjnego dobudowano mieszkanie doktora Brehmera, ogród zimowy, bibliotekę i wysmukłą wierzę. W końcu lat 70. XIX wieku wzniesiono tak zwany „Nowy Kurhaus”, przylegający do starego od strony wschodniej. Wszystkie te budowle wzniesione zostały według projektów Opplera. W 1882 r., przebudowano wnętrza całego zakładu modernizując urządzenia higieniczne, ogrzewanie oraz klimatyzację. Dla gości zakładu leczniczego doktora Brehmera przygotowano 303 pokoje, znajdujące się w obu Kurhausach, w należących do zakładu willach, a także położonym w pobliżu sanatorium pensjonatach nie należących do zakładu.

W 2007 r. dawne Sanatorium Brehmera zmieniło właściciela. Od tego czasu Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ ratuje odbudowując zniszczony w 2005 r. pożarem kompleks sanatoryjny tworząc w tym miejscu: Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z Archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

 

Zostań darczyńcą

Jeśli odwiedziłeś Sokołowsko ostatnimi czasy – wiesz, że inwestycje Fundacji przynoszą imponujące efekty. Jeśli nie – zapraszamy, byś się o tym przekonał. Zapraszamy na nasze festiwale, wystawy, zapraszamy do sokołowskich przestrzeni.

Możesz budować to miejsce razem z nami.

Przekaż swój 1% podatku na Fundację Sztuki Współczesnej IN SITU
KRS: 0000225393

Do czego się dokładasz?
Pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę dawnego sanatorium dr. Brehmera oraz zabytkowego kinoteatru „Zdrowie”.

 

Przekaż darowiznę online
lub zostań stałym darczyńcą

Przekaż darowiznę

 

Przekaż 1%
na Fundację In Situ

Przekaż 1%